Doğru kolesterol seviyesine sahip olmak, vücutta doğru D vitamini ve hormon seviyelerini korumaya yardımcı olur ve sindirimi kolaylaştırır.

Kolesterol, kırmızı et, kümes hayvanları ve tam yağlı süt ürünleri gibi gıdalarda bulunur. Hayvansal ürünler yiyen insanlar, vücutlarında herhangi bir zamanda, sahip olmayanlardan daha fazla kolesterol içerebilir.

Karaciğer ayrıca, diyette yağ ve trans yağlar yüksek olduğunda kolesterol seviyelerini de artıracaktır. Trans ve doymuş yağların neden olduğu LDL kolesterol miktarının artması, kalp hastalığı ve diyabet riskini artırır. LDL kolesterol arterleri kaplar ve duvarlarında plak adı verilen bir maddenin birikmesine neden olur. Bu, bir kalp hastalığı formu olan ateroskleroz olarak bilinen bir duruma yol açar.

Bu gerçekleştiğinde hem beden hem de kalp etkilenir. Durum kalp kasına kan akışını yavaşlatır ve kanın kalbe ulaşmasını bile engelleyebilir. Bu, kişinin kalp krizi riskini artırır.

Kolesterol Seviyesini Yönetmek İçin İpuçları

İyi ya da kötü kolesterol oranları korunabilir ya da değiştirilebilir. Kişinin yüksek bir LDL seviyesi öneren bir kolesterol oranı varsa, bu kötü kolesterol seviyesini düşürmenin yolları vardır.

Bu yollardan bazıları şunlardır:

  • Diyet: Doymuş yağ, trans yağ ve karbonhidrat bakımından zengin gıdalar kolesterol seviyelerini yükseltir, bu nedenle bu tür yiyeceklerden daha az yemek yemek onu yönetmeye ve azaltmaya yardımcı olacaktır.
  • Ağırlık: Birçok risk, yüksek kolesterol seviyeleri de dahil olmak üzere aşırı kilolu veya obez olmakla ilişkilidir. Sağlıklı bir kiloyu korumak, tüm sağlık faktörlerinin yanı sıra kalp hastalığı riskini de azaltır.
  • Egzersiz: Günde en az 30 dakika aktif olmak kalp atış hızını artırır, sağlıklı kilo almaya yardımcı olur ve HDL kolesterol seviyelerini arttırırken LDL kolesterol seviyelerini düşürür.

Günde en az 30 dakika egzersiz yapmak LDL kolesterol seviyelerini düşürebilir.

Bu yaşam tarzı yöntemlerine ek olarak, doktor kişinin kolesterol seviyesini düşürmeye yardımcı olmak için ilaçlar yazabilir. En popüler iki ilaç statinler ve niasindir. Her ikisi de LDL kolesterol seviyelerini düşürmek için kullanılır.

Statinler, bireyin ihtiyaçlarına bağlı olarak yüksek, orta ve düşük dozlarda gelir. Çalışmalar, statinlerin LDL’yi yüzde 60 oranında azaltabildiğini ve HDL üretimini de artırabildiğini göstermektedir.

Statinler, kişinin alabileceği diğer ilaçlar nedeniyle faydalı bir ilaç değilse, kolesterol emilim inhibitörleri iyi bir alternatif olabilir. Ezetimibe, bu tür ilaçlara bir örnektir ve LDL kolesterolünde yüzde 15-20 oranında bir azalma gösterir ve buna eşlik eden HDL de artar.

Bununla birlikte, normal bir kolesterol oranını korumanın en iyi yolu, vücuda her gün sağlıklı gıdalar alarak ve egzersiz yaparak mümkündür