Gelişmiş ülkelerde, obezite köpeklerin yüzde 34-59’unu etkiler. Bu durum köpeklerin ömrünü kısaltır ve insan obezitesinde de görülen çeşitli sağlık sorunlarına yol açar. İnsan obezitesi gibi köpek obezitesindeki artışlar azaltılan egzersize ve yüksek kalorili yiyeceklere kolay erişime indirgenmiştir.

Aynı zamanda, evcil hayvanların diyetini ve egzersizini kontrol eden köpek sahipleri bile, bazı ırkların kolayca kilo aldıklarını ve genetik faktörlerin bu konuda rol oynadığını göstermektedir.

Daha önce insanlarda obezite üzerine çalışmış olan Raffan, 15 obez ve 18 normal Labrador grubu ile gözleme başladı. Ekip, insanlarda obezite ve kilo ile ilişkili olduğu bilinen üç geni inceledi.

Köpek obezitesi hakkında birkaç bilgi:

  • Bir köpek yüzde 15’in üzerindeyse aşırı kilolu ve “ideal” kilosunun yüzde 30’undan fazla ise obez olarak kabul edilir.
  • Labradorların yanı sıra, bazı terrier ve spaniel türleri obeziteye eğilimli ırklar arasındadır.
  • Aşırı kilo , köpeklerde kanser ve ortopedik problem riskini artırır.

Yardım köpekleri olarak seçilen labrador cinsi köpeklerin de bu varyasyona sahip olma olasılığı daha yüksektir ve bu ırkların neden yiyecek ödülleriyle daha eğitilebilir göründüğüne dair potansiyeli olduğunu açıklıyor.

Labrador cinsi köpeklerde araştırma sonrası görüldü ki yiyecek ödülü olan eğitim metodlarında çok yüksek düzeyde başarı gösteriyor. Bu durum Labrador cinsi köpeklerin eğitiminin kolay olduğu bilgisine bir açıklama niteliğinde. Genellikle köpekler ödül yiyecekleri ile eğitildiği için ve labrador cinsinin yiyeceklere bu denli düşkün olduğu için akıllara ikisi arasındaki pozitif bağlantıyı getiriyor.