Sperm sayısı, bir meni örneğinde bulunan ortalama sperm sayısını ifade eder. Üroloji doktorları rutin analizleri sırasında sperm sayısını değerlendirir ve bunu doğurganlık için önemli bir faktör olarak görür.

En son Dünya Sağlık Örgütü (WHO) yönergelerine göre, uzmanlar sağlıklı bir sperm sayısının mililitre (ml) başına 15 milyon veya ejakülat başına en az 39 milyon olduğunu düşünmektedir.

Doktorlar ml başına 15 milyonun altındaki sperm sayısının düşük olduğunu kabul eder ve doğurganlık sorunlarına neden olabilir. Genel olarak, sağlık uzmanları testosteron düzeylerini etkileyen faktörlerin sperm sayısı ve kalitesi üzerinde en önemli etkiye sahip olduğuna inanmaktadır . Kalıtsal genetik bozukluklar, enfeksiyonlar ve tümörler dahil olmak üzere belirli tıbbi durumlar da sperm sayısını etkileyebilir.

Bununla birlikte, bazı yaşam tarzı seçimleri ve doğal ilaçlar sperm üretimini kontrol eden hormonların desteklenmesine yardımcı olabilir, bu da spermin sağlıklı gelişimine yardımcı olabilir ve sperm sayısını iyileştirebilir.

Sperm Sayısını Artırmak İçin Doğal Besin ve İlaçlar

Düzenli egzersiz sperm sayısını artırmaya yardımcı olabilir. Araştırmacılar on yıl boyunca çoğu Batı ülkesinde sperm kalitesinin ve doğurganlık oranlarının düştüğünü biliyorlar.

2017 yılında yapılan çalışmaya göre, Kuzey Amerika, Avrupa, Avustralya ve Yeni Zelanda’daki ortalama sperm sayısı 1973 ile 2011 arasında % 59,3 azaldı . Bunu tanımlayan çalışmalara rağmen, bilim adamları hala bu düşüşün nedenlerini tam olarak anlamıyorlar. Düşük bir sperm sayısını tersine çevirmek için güvenilir yöntemlerle ilgili araştırmalar devam etmektedir.

Eski, bitkisel ve geleneksel tıp uzmanları, sperm sayısını artırmak ve binlerce yıldır sperm sağlığını iyileştirmek için birkaç farmakolojik olmayan ilaç kullandılar. Dahası, araştırmacılar bu ilaçların çoğunun aslında sperm sayısını bir şekilde etkileyebileceği bilgisini veriyorlar.

Yeterli Egzersiz ve Uyku

Birçok çalışma, aşırı kilolu veya obezitesi olan kişilerde kilo kaybının ve egzersizin , sperm sayısında iyileşmeye veya artmaya neden olabileceğini düşündürmektedir. Bununla birlikte, sağlıklı bir vücut kitle indeksini ( BMI ) sağlıklı bir sperm sayısına bağlayan bilim hala yeterli değil.

2017 yılında yapılan bir çalışmada, haftada en az üç adet 50 dakikalık seanslık 16 haftalık aerobik egzersiz programının yapılmasının faydalarını inceledi. Katılımcılar en yüksek kalp atış hızının% 50-65’ine ulaştı.

Çalışmada, düzenli egzersiz obezite ve sedanter yaşam tarzları olan 45 erkekte sperm sayısını ve motilitesini arttırmıştır.

Sigarayı Bırakmak

2016 meta-analiz yaklaşık 6000 katılımcı ile toplam 20’nin üzerinde yapılan çalışma sonucunda sigara tüketiminin sperm sayısını azalttığı bulundu.

Araştırmacılar, ara ara veya sık tütün içenlerin, daha az tütün içenlere göre daha düşük sperm kalitesine sahip olduklarını bulmuşlar

Aşırı alkol ve Uyuşturucu Kullanımından Kaçının

Sperm sağlığı ve ilaçlar arasındaki bağlantıyı araştıracak kontrollü çalışmaları sınırlı sayıdadır. Bunun nedeni, yasadışı maddelerin test edilmesinin etik sorunlara yol açmasıdır.

2018 yılında yapılan bir çalışmada, dünya çapında alkol, esrar ve kokain gibi ilaçların kullanımını sperm üretimini azalttığı bilgisi verildi. Bazı kanıtlar çelişkili olduğundan bu bağlantıyı doğrulamak için daha fazla araştırma yapılması gerekmektedir.